Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją drogę na ścieżce biznesu muszą borykać się z wieloma przeszkodami natury formalnej. Zanim firma na dobre „wystartuje” należy poczynić wszelkie starania dotyczące rejestracji podmiotu gospodarczego w odpowiednich strukturach. Często zastanawiamy się, czym różni się Krajowy Rejestr Sądowy od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wyjaśniamy, czym jest KRS i kto ma obowiązek złożenia wniosku o wpis na listę przedsiębiorców.
Czym w rzeczywistości jest KRS?
Krajowy Rejestr Sądowy stanowi bazę danych gromadzącą informacje na temat działalności gospodarczej przedsiębiorców oraz ich struktury. KRS w polskich realiach działa od 1 stycznia 2001 roku, kiedy to zajął miejsce rejestru handlowego. Wszelkie informacje mają charakter jawny, a dostęp do bazy danych jest niezwykle prosty. Wystarczy odwiedzić oficjalną witrynę Ministerstwa Sprawiedliwości, które współprowadzi rejestr wraz z sądami rejonowymi.
Struktura KRS
Dla mniej zorientowanych, Krajowy Rejestr Sądowy składa się z trzech równych sobie rejestrów:
- przedsiębiorców
- stowarzyszeń
- dłużników
Każdy z trzech rejestrów zawiera dane dla konkretnej grupy podmiotów gospodarczych, podzielonych według odgórnie ustalonego klucza.
Przedsiębiorcy
W skład Krajowego Rejestru Sądowego wchodzi rejestr przedsiębiorców, który to najbardziej nas interesuje. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że nie każdy podmiot gospodarczy podlega wpisowi do KRS. Wyjątek stanowią jednoosobowe działalności oraz spółki cywilne zawierane przez osoby fizyczne. Tutaj wystarczy starać się o wpis do CEIDG.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawne, akcyjne, komandytowe, akcyjno-komandytowe, spółdzielnie czy instytuty badawcze MUSZĄ zostać wcielone do KRS. Bez tego ich funkcjonowanie na rodzimym rynku jest niemożliwe. Bez wpisu do KRS podmiot gospodarczy pozbawia się statusu osobowości prawnej, bez którego zawieranie transakcji czy umów może być niewykonalne.
Stowarzyszenia i organizacje
Wszelkie organizacje posiadające status oficjalnych wymagają wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Chodzi tutaj głównie o organizacje non-profit, fundacje charytatywne, stowarzyszenia i związki zawodowe, związki sportowe, jak również publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Dłużnicy
Co w sytuacji, gdy kondycja finansowa przedsiębiorstwa nie pozwala na jego funkcjonowanie? Ogłaszana jest upadłość. W takiej sytuacji dana spółka z urzędu zostaje wpisana do Rejestru Niewypłacalnych Dłużników. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy dłużnik nie posiada wystarczających środków na pokrycie postępowania egzekucyjnego.
Czy osoba fizyczna może pojawić się w rejestrze? Tak. I nie jest to wcale rzadka praktyka. Wierzyciele mają prawo wpisać swojego dłużnika do rejestru, oczywiście po odpowiednim uzasadnieniu swojej decyzji. Często zdarzają się również przypadki niespłacanych alimentów – to także stanowi podstawę do wpisu do rejestru dłużników.
Jak złożyć wniosek o wpis do KRS?
Wystarczy przedłożyć stosowne dokumenty do urzędu w formie papierowej lub elektronicznej. Należy pobrać odpowiedni druk odpowiadający charakterowi naszego podmiotu gospodarczego. Jeśli posiadamy spółkę jawną, musimy wypełnić inny formularz niż osoba rejestrująca spółkę komandytową czy akcyjną.
Ile mamy czasu na złożenie wniosku?
Ustawa o KRS mówi o 7 dniach od zdarzenia uprawniającego podmiot gospodarczy do złożenia stosownego wniosku. Przekroczenie terminu skutkuje otrzymaniem grzywny, a w przypadkach skrajnych nawet rozwiązaniem spółki czy organizacji pożytku publicznego.