Wiele osób pomimo zaznajomienia z nazwą nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, co znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiele osób nie mających pojęcia o prowadzeniu własnej działalności nie zdaje sobie sprawy, jak ważną funkcję w polskim prawie pełni KRS. Czym tak naprawdę jest i jakie informacje w sobie kryje?
Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy?
Dla uproszczenia, jest to swego rodzaju baza danych gromadząca informacje na temat podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na terenie naszego kraju. W rejestrze znajdują się również informacje odnośnie niewypłacalnych dłużników oraz stowarzyszeń pozarządowych, organizacji pozarządowych oraz związków zawodowych czy sportowych. Krajowy Rejestr Sądowy w swojej obecnej formie funkcjonuje od 2001 roku, kiedy to dobiegła końca era rejestru handlowego.
Krajowy Rejestr Sądowy podzielony jest na trzy integralne części, z których każda pełni niezwykle istotną rolę. Są to: rejestr przedsiębiorców, rejestr organizacji społecznych oraz rejestr dłużników. Ten ostatni miał być zastąpiony przez całkiem odrębna bazę danych, co wymuszała na nas Unia Europejska, jednak w dalszym ciągu reformy nie przeprowadzono.
Kto musi zarejestrować się w KRS?
Wszystkie podmioty gospodarcze, z wyjątkiem jednoosobowych działalności i spółek cywilnych. Te muszą widnieć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
W KRS można znaleźć informacje o strukturach spółek:
- jawnych
- z ograniczoną odpowiedzialnością
- komandytowych
- akcyjnych
- akcyjno-komandytowych
W Krajowym Rejestrze Sądowym muszą znaleźć się również podstawowe informacje na temat spółdzielni, instytutów naukowych, przedsiębiorstw zagranicznych, jak również towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.
Jeśli nie KRS, to CEIDG
Innym rejestrem, który od lar funkcjonuje w polskich strukturach jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. To tutaj zgłaszają się podmioty gospodarcze w postaci jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej osób fizycznych. Próżno szukać małych przedsiębiorców w KRS-ie, który służy jako baza danych dla przedsiębiorców o nieco większym potencjale kapitałowym.
Rejestr dłużników
W ramach KRS można wyodrębnić kolejny z rejestrów, który służy do identyfikacji niewypłacalnych przedsiębiorców. W sytuacji, gdy podmiot gospodarczy ogłasza upadłość, z urzędu „wędruje” do Rejestru Niewypłacalnych Dłużników. Dzieje się tak również w przypadku niewystarczających środków dłużnika na opłacenie postępowania egzekucyjnego.
W odróżnieniu od rejestru przedsiębiorców, na liście dłużników mogą znaleźć się osoby fizycznej po uprzednim zgłoszeniu sprawy przez wierzyciela. Musi on złożyć odpowiedni wniosek, w którym przedkłada dowody świadczące o niespłacanym długu. „Zaszczytu” widnienia na liście osób zadłużonych dostępują również osoby zalegające z płaceniem alimentów.
Rejestr stowarzyszeń
Wpis do KRS nie omija również organizacji pożytku publicznego: stowarzyszeń czy fundacji charytatywnych. O wpis ubiegać się muszą także związki zawodowe, sportowe czy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Jak złożyć wniosek o wpis do KRS?
Można zrobić to osobiście, przedkładając odpowiedni formularz, jak również nie wychodząc z domu. Rejestracja przez internet to duża oszczędność czasu, jednak należy pamiętać o posiadaniu bezpiecznego podpisu zweryfikowanego, bez którego żaden dokument przesyłany drogą elektroniczną nie będzie ważny. Przy składaniu wniosku należy zwrócić uwagę na jego wzór, gdyż te różnią się w zależności od typu podmiotu gospodarczego.